Туризм
Місто Торунь - унікальне польське місто з неповторною середньовічної атмосферою, яке може зрівнятися за колоритом і красою з голландським містом Брюгге, але, на жаль чи на своє щастя, не таке відоме.
Торунь розташований на півночі Польщі, на річці Вісла. Так історично склалося, що поселення мало роль стратегічного поста на водній транспортній артерії, але приблизно в 1230 році воно було знищено німцями. Через деякий час орден тевтонців побудував на цьому місці фортецю, а біля неї утворилося поселення, яке 1233 року отримало статус міста і стало називатися Торн (Торунь - після включення до складу Польщі).
Завдяки своєму географічному розташуванню Торунь, на той момент це було німецьке місто, набув статусу важливого центру торгівлі і в 16 столітті вступив в торгівельний союз міст (Ганза). Після цього місто кілька разів переходило під юрисдикцію різних держав, від Тевтонських ордена у владу Польського королівства, потім до Пруссії, після цього до Німецької Імперії, пізніше його звільнила Радянська Армія, і він знову перейшов до Польщі. При цьому під час Другої світової війни місто практично не постраждало.
Сьогодні стара частина Торуня і її історичні пам'ятники входять в список ЮНЕСКО. Вона являє собою прекрасний зразок середньовічної архітектури, побудованої в стилі цегляної готики. Крім того, саме в цьому польському місті народився відомий на весь світ Коперник. Ще, коли говорять про Торунь, то згадують пряники, які печуть тут.
Пам´ятки
Стара частина міста відбудовувалась з 13 і до початку 19 століття. Тому, майже всі будівлі є унікальними пам'ятками. Але є деякі місця, які варто відвідати в обов'язковому порядку кожному туристу:
Руїни замку тевтонців. Це той самий замок, який був побудований з середини 13 століття і поклав початок місту. Свої основні функції він виконував майже два століття, потім був розграбований і знесений після повстання 1454 року. У 1966 році замок розкопали, деякі його частини, такі як підвали і вежі збереглися в первозданному вигляді, решту приміщень відновили і відкрили там музей.
Міські стіни Торуня (Торунський форт). Укріплення служило місту захистом з 14 і до 19 століття, аж до Першої світової війни. Форт був найбільшим укріпленням в Європі, але не зіграв важливу роль в жодному військовому конфлікті. Стіни форту здебільшого були зруйновані, але збереглися деякі стіни, ворота і рів. Одна з веж форту є окремим історичним пам'ятником.
«Пізанська вежа» в Торуні. Одна з головних визначних пам'яток міста, була зведена в 13 столітті як частина укріплень. Через недотримання будівельних технологій, вежа, побудована на суглинку, на сьогоднішній день нахилилася на 1,5 метра від своєї осі. Після того, як вона перестала виконувати військові функції, вежа служила як жіноча в'язниця, магазин і житло коваля, сувенірна лавка. Сьогодні в ній знаходиться кафе і департамент культури міста.
Собор св.Іоанна Хрестителя і св.Іоанна Богослова. Церква, побудована в 13 столітті і безліч разів добудовувалася аж до 15 століття, відома своїми розмірами і двома пам'ятками всередині. Перша - гігантський дзвін Tuba Dei (Божа труба) вагою 7,5 тонн, включаючи язик вагою 200 кілограм, відлитий в 1500 році, на даний момент - третій за величиною в Польщі. Друга - кам'яна купіль, в якій хрестився Коперник.
Торунська Ратуша. Вважається, що це одна з найбільших ратуш в Східній Європі. Вона була побудована в 1274 році, і аж до 16 століття вона добудовувалася і розширювалася. Розташовується ратуша на Ринковій площі, в історичній частині міста, зараз в ній відкритий музей, де можна ознайомитися з різними середньовічними предметами мистецтва і портретами польських королів. Перед ратушею встановлений пам'ятник Копернику, якого місцеві жителі дуже шанують.
Будинок-музей Коперника. Хоча великий вчений тільки народився в Торуні, а більшу частину життя провів в інших місцях, місто дуже пишається ним. На честь цього, в будинку де він народився був організований музей.
Музей пряника. Пряники Торуня можуть позмагатися за славою з тульськими. Їх почали пекти ще в 14 столітті, через надлишок в місті борошна, прянощів і спецій. Музей - це тільки назва, насправді це діюча пекарня зразка 14 століття, де будь-який відвідувач може спекти свій власний пряник, під контролем досвідчених пекарів.
Клімат
Клімат в Торуні помірний, перехідний від морського до континентального. Протягом року сезони досить яскраво виражені за своїми характеристиками. Так, м'які комфортні зими вирізняються великою кількістю снігу. Температура рідко опускається нижче -10°С.
Літо комфортне і не спекотне. Літня температура досягає позначки +20 ... - +25°С і є ідеальною для прогулянок містом. Хоча літня погода може іноді підносити сюрпризи і повітря може прогріватися до +30°С, але це буває досить рідко. Весна тут, як правило, вітряна, а осінь дощова. Найбільш вдалими для відвідування Торуня вважається період з травня по жовтень, коли встановлюється тепла і суха погода.
Дозвілля
З безлічі розважальних заходів, які щорічно проводяться в місті Торунь, ми зупинимося на декількох великих подіях, які завжди збирають кілька тисяч відвідувачів.
Фестиваль пісні - Міжнародний фестиваль християнської музики. На початку червня проходить фестиваль Пісні в Торуні. З 1998 року тут збираються зарубіжні та польські артисти, представляючи сучасну християнську музику, в основній своїй масі орієнтовану до підлітків.
Міжнародний театральний фестиваль "Контакт".З 1991 року протягом першого тижня травня в місті проводиться міжнародний театральний фестиваль «Контакт». Протягом тижня тут можна побачити найцікавіші спектаклі країн Центральної, Східної та Західної Європи.
Фестиваль музики та мистецтва країн Балтії "Прибалтика".Цей фестиваль теж проводиться в травні. Ідея, взята за основу фестивалю, полягає в представленні культурних досягнень країн Балтійського моря. Фестиваль проводиться з 1994 року.
Літній Міжнародний фестиваль "Торунь - Музика та архітектура".Щосуботи та щонеділі з кінця червня до кінця серпня в найкрасивіших будинках Торуні проводяться музичні концерти фестивалю - «Торунь - музика і архітектура». Під час фестивалю можна послухати дуже різноманітний музичний репертуар: від епохи Відродження до сучасних композицій.
Фестиваль науки і мистецтва. В кінці квітня на батьківщині Коперника починається фестиваль науки і мистецтва. Кілька тисяч чоловік беруть участь в 140 зустрічах, лекціях, презентаціях, виставках, семінарах, конкурсах і дискусіях. Учасниками фестивалю є не лише представники освітніх центрів міста, а й місцеві інститути і підприємці.
Фестиваль пряників.Справжнє продовження старовинних традицій міста - фестиваль пряників, що проводиться фабрикою-цукернею «Коперник» в червні. Щороку фестиваль радує своїх гостей безліччю ігор, концертів, конкурсів під відкритим небом, не тільки для місцевих жителів, а й для гостей Торуні. На фестивалі любителі пряників мають шанс отримати сертифікат гурмана пряників.