Відпочинок в Вильнюс

Литва

Показати на мапі

Туризм

Столиця Литви Вільнюс – компактне й легке для сприйняття місто, в якому відчувається душевність. Дивно, наскільки воно здається рідним і близьким вже з перших хвилин зустрічі, адже в ньому майже не залишилося нагадувань про радянські часи, і навіть російську мову все рідше вдається почути серед молоді. Вільнюс має дивовижну здатність – міксувати стилі, епохи, настрої, таким чином заряджати повітря енергією молодості, оптимізмом та творчою атмосферою.

З висоти повітряної кулі Вільнюс здається дуже маленьким затишним містечком із червоними дахами будинків і шпилями церков, які виринають крізь море зелені. Серце столиці – це мальовниче барокове Старе місто з вимощеними бруківкою вулицями, а також дерев'яні будиночки 19-го століття, незліченні майстерні та ресторанчики місцевої кухні. Готелі Вільнюса відрізняються демократичністю і простотою: тут є багато прекрасних молодіжних хостелів і комфортних готелів для середнього класу, а також кілька елітних готелів, вартість розміщення в яких значно нижча, ніж в інших європейських столицях.

Вільнюс розташований на південному сході Литви, неподалік від кордону із Білоруссю. Місто злегка витягнуте з південного сходу на північ уздовж берегів річок Вілія та Вільня, які зливаються тут в одну. Дістатися до столиці можна літаком (міжнародний аеропорт Вільнюса обслуговує рейси по основних європейських напрямках), поїздом з міст Литви, Латвії, Білорусі або Росії, а також автомобілем чи автобусом (через Вільнюс проходить кілька важливих європейських та прибалтійських автомагістралей).

Пам'ятки

Старе місто Вільнюса – найбільший історичний архітектурний комплекс в Європі. Він починається від Замкової гори, на якій знаходиться символ міста – вежа Верхнього замку Гедиміна, засновника столиці. Піднявшись на пагорб на мініатюрному фунікулері або пішки по спіралевидній доріжці, можна побачити фрагменти кріпосної стіни та фундаменту, відвідати історичний музей та помилуватися панорамою Старого міста і долини річки Вілья з оглядового майданчика.

Біля підніжжя гори розташовується широка і красива Кафедральна площа. Тут знаходиться чудовий білий Кафедральний собор Святого Станіслава і Святого Владислава, оформлений в стилі класицизму. Поруч із ним височіє дзвіниця, що раніше слугувала вежею Нижнього замку, та бронзовий пам'ятник великому князю Гедиміну. Від Кафедральної до Ратушної площі ведуть дві старовинні вулиці: спочатку строката Пілес із різноманітними пам'ятками, мальовничими двориками і цікавими провулками (Бернардину, Швянто Міколо, Літерат, Скапена), а потім вулиця Діджойї з не менш красивими історичними будівлями у стилі бароко, готики, класицизму і ренесансу. Сувора будівля міської ратуші та старовинні будинки навколо неї – не єдині привабливі особливості Ратушної площі. Це популярне місце для проведення міських свят, гулянь, ярмарків та концертів.

Гуляти компактним Вільнюсом можна впродовж кількох годин поспіль, адже кожен будинок тут не схожий на інший, а кожен пам'ятник чи фонтан зберігає свою історію та легенди. Особливої уваги заслуговує найстаріший у Східній Європі університет Вільнюса із затишними двориками, красивими арками і гармонійним змішанням стилів кожного елементу, а також готичний собор Святої Анни, костел Святого Михайла в стилі ренесансу, бароковий костел Святих Петра і Павла, масивний червоний костел Святого Франциска і ще безліч приголомшливих храмів, за кількістю яких литовській столиці немає рівних у всій Європі.

Арт-район Ужупіс (Заріччя) – це особлива частина міста, досліджувати яку можна впродовж декількох днів. Колись це був нудний занедбаний квартал, в якому проживали лише дрібні ремісники та міська біднота, але наприкінці минулого століття місцеві художники проголосили тут свою республіку, перетворивши Ужупіс на один з найбільш незвичайних та цікавих районів Вільнюса. У республіці є свій президент і міністри, своя символіка (прапор, герб), гімн, валюта, і навіть своя конституція, яку кожен бажаючий може прочитати на металевих табличках, що висять на стіні одного з місцевих кафе. І хоча республіка не є офіційно визнаною, це місце свободи вираження і безмежної творчості, немислимих арт-об'єктів та трохи химерних місцевих жителів. Можна довго вивчати опис найбільш неординарної республіки у світі, та краще самостійно перетнути її кордон і побачити все на власні очі.

Інші важливі пам'ятки Вільнюса: Президентура, телевежа з рестораном і оглядовим майданчиком, Три хрести на горі, Гостра брама (старовинні міські ворота), а також безліч музеїв, театрів та галерей.

Клімат

Клімат Вільнюса прохолодний і вологий: зими морозні та сніжні, а літо – коротке і спекотне. В найтепліші місяці – липень та серпень – температура повітря може підніматися до + 30 ° C, але частіше тримається на позначці + 24– + 25 ° C. З травня по серпень в столиці зазвичай сонячно, хоча погода часто буває дощовою. Для зими характерна середня температура -4–-6 ° C; бувають затяжні морози нижче -10 ° C.

Дозвілля

Відпочинок у Вільнюсі приємний і взимку, і влітку. Передріздвяний період порадує традиційними ярмарками, де можна нескінченно вдихати аромати кориці, гвоздики й апельсинів з кухля гарячого глінтвейну, а також безсовісно насолоджуватися різноманітними ласощами у теплій святковій атмосфері. Морозне повітря та хрусткий сніг під ногами, що переливається у світлі золотих вогників, – ще одна перевага зимової литовської столиці, яка вигідно відрізняє її від інших казково прибраних, але, на жаль, малосніжних міст Європи. Літній відпочинок у Вільнюсі також має свої переваги: сонячна, але не спекотна погода ідеально підходить для довгих прогулянок Старим містом, парками, набережними, і, звичайно ж, колоритним творчим Заріччям.