Показати на мапі

Туризм

Космополітичний швейцарський Базель буквально стоїть на розі Франції, Німеччини та Швейцарії. Не багато міст у Європі можуть змагатися із ним за концентрацією культурних пам'яток. Друге за величиною місто Швейцарії вміщує більше 40 музеїв, а це більше одного музею на квадратний кілометр. Крім того, багато з них розташовані у будівлях, які самі по собі є витворами мистецтва, спроектованими великими архітекторами.

У Базелі розташований єдиний порт Швейцарії. Дві частини міста з'єднані між собою шістьма мостами через Рейн, у тому місці, де річка виконує різкий поворот на північ і стає німецько-французьким кордоном. Північний берег (Кляйнбазель) – промисловий і більш сучасний, а на західному розташовується Старе місто і більшість пам'яток.

Швейцарія, як відомо, дуже дорога країна, але тільки це місто пропонує туристам безпрецедентний шанс заощадити: всі готелі Базеля (і навіть хостели) видають своїм постояльцям квиток з правом безкоштовного проїзду у громадському транспорті на весь час перебування в місті.

Завдяки своєму винятковому розташуванню на стику трьох країн, Базель служить воротами до швейцарських гір Юра, Цюріха та Люцерна, а також до сусіднього французького регіону Ельзас і німецького Шварцвальда. Якщо вас цікавить коротка мандрівка по околицях, рекомендуємо Зіссах – миле провінційне містечко приблизно у 20 хвилинах від Базеля.

Базель розташований на північному заході Швейцарії, на її кордоні з Францією та Німеччиною. Більш того, деякі його передмістя розташовані на території сусідніх країн. Місто розташоване на обох берегах річки Рейн, яка на південний схід від нього служить кордоном Швейцарії і Німеччини, потім протікає через Базель, і за його межами стає кордоном Німеччини та Франції.

Дружні стосунки та успішна взаємодія цих трьох країн відображаються у багатьох аспектах життя Базеля. Найближчий аеропорт, Базель-Мюлуз-Фрайбург, розташований на території Франції і спільно управляється Францією і Швейцарією. Залізничні вокзали, розташовані в Базелі, також частково або повністю належать сусіднім країнам. Місцеві жителі між собою спілкуються на швейцарському діалекті німецької мови. Проте, вони вільно володіють німецькою (офіційна мова регіону), і в більшості випадків можуть порозумітися англійською і французькою мовами.

Пам’ятки

Частина Базеля, яка лежить між річкою і старими міськими воротами Шпалентор – це Старе місто. Воно не велике, але атмосферне і привабливе. Кам'яні вулиці, середньовічні церкви, доглянуті старі будинки і яскраво забарвлені фонтани були доповнені цілком сучасним химерним фонтаном швейцарського скульптора Жана Тенглі, але це творіння не псує враження від історичної частини міста. Фонтануючі хитромудрі пристрої з металобрухту створюють грайливий настрій, а взимку вони перетворюються на дивовижні крижані скульптури.

У Базелі збереглося лише кілька елементів старої міської стіни. Найбільш вражаючий з них – міські ворота Шпалентор, зведені в 1370 році. Зліва від воріт ви побачите старовинну поштову скриньку 19-го століття з емблемою Базельського голуба. Праворуч від Шпалентора розташований університет та ботанічний сад, що йому належить.

У центрі уваги в Старому місті знаходиться Марктплатц із щоденним барвистим продовольчим та блошиним ринком. Над площею домінує яскраво-червона Ратуша початку 16 століття. Нове крило зліва і висока вежа справа є доповненнями 19 століття, а витонченний годинник датуються тим самим періодом, що й оригінальна будівля. Обов'язково відвідайте красивий двір, щоб побачити настінні розписи, відновлені від оригіналів 17 століття, а також зовнішні сходи із статуєю засновника міста. Всередині будівлі ви зможете помилуватися вражаючими залами палат ради.

Від Марктплатц рекомендуємо прогулятися на захід вузькими боковими вулицями (Леонардсберг, Шпаленберг, Хойберг) і подивитися старі квартали ремісників. На південь від Марктплатц йде Фрайєштрассе, яка починається з Будинку гільдії епохи Відродження (1578 рік). Під номером 25 стоїть ще більш старий Будинок гільдії слюсарів, побудований у 1488 і оформлений в стилі бароко у 1733 році. Подібних скарбів в базельському Старому місті дуже багато, тому опис усіх його пам'яток складно вмістити в кілька абзаців. Для більш детального ознайомлення з історичною частиною Базеля рекомендуємо підібрати екскурсію з гідом.

Собор Базеля стоїть на вершині Соборного пагорба, найвищої точки міста. Його також легко впізнати за високим шпилем і яскравою візерунчастою черепицею. На просторій Мюнстерплатц навколо собору раніше знаходився римський форт, а її нинішній дизайн датується 18 століттям. Екстер'єр та інтер'єр собору – це калейдоскоп унікальних деталей і творів мистецтва різних епох, який неодмінно варто оцінити особисто.

Інші важливі пам'ятки Базеля: церква Святого Петра, церква Святого Теодора, церква Святого Павла, вежі Святого Йоганна і Святого Албана, театр Базеля, зоопарк, набережна Кляйнбазеля, тунель на Вольтаплатц, кампус Новартіс.

Кращі музеї Базеля: Музей мистецтва, Музей сучасного мистецтва, Музей антикваріату, Музей дизайну Вітра, Музей Тенглі, Музей старожитностей і колекція Людвіга, історичний, анатомічний, етнографічний, архітектурний і єврейський музеї, а також музеї іграшок, пожежної охорони, паперу, карикатури і мультиплікації.

Клімат

У Базелі досить теплий і м'який клімат з помірною кількістю опадів протягом року. Літо тепле (+22 – + 25°C) і часто сонячне. У липні та серпні погода може бути особливо спекотною, але в цілому вона залишається комфортною аж до кінця вересня. Зима проходить м'яко, без екстремальних морозів і рясних снігопадів. При цьому сніговий покрив на вулицях тримається лише кілька днів (зазвичай в період з середини січня до кінця лютого). Квітень і травень – найвологіші місяці в році. Відпочинок в Базелі краще планувати на літо або першу половину осені, а також на різдвяні канікули, якщо вас не бентежить відсутність снігу.

Дозвілля

Головна подія в Базелі – знаменитий Карнавал (Fasnacht), який стартує в перший понеділок від початку католицького та протестантського Великого посту і триває три дні. Це свято не варто плутати із моторошними карнавалами в Німеччині, а також малопристойними в Ріо-де-Жанейро або Новому Орлеані. Базельський карнавал – це різноманіття яскравих костюмів і масок, феєричне шоу барвистих ліхтарів, театралізації, музика, щасливі обличчя і багато позитивних емоцій для гостей і учасників різного віку.

Переміщатися з одного берега Рейну на інший можна різними способами, але найцікавіший і істинно «базельський» – це човнові переправи. Уздовж річки і між берегами курсують чотири невеликих човни, послугами яких із задоволенням користуються як туристи, так і місцеві жителі. Безмоторні човни управляються течією річки або механічно, що робить поїздку ще більш захоплюючою.

У літню пору базельці обожнюють купатися в Рейні, що звично для нас, але вельми несподівано для Європи. В особливо спекотні дні річку заповнюють сотні містян, пливучи за течією на різнокольорових надувних буйках, які тут є практично у кожного. Крім цього, на пляжах відкривається багато барів і кафе, влаштовуються пляжні вечірки, шоу та інші розважальні заходи.

Літній сезон в Базелі насичений подіями, як жоден інший. На вас чекають фестивалі, концерти, ярмарки, кінотеатри під відкритим небом, спортивні змагання і багато іншого.

Базель – місто для гурманів. Тут зосереджена неймовірна кількість першокласних ресторанів, в тому числі і володарів зірок Мішлена. Менш претензійна публіка знайде безліч хороших ресторанів середнього цінового сегмента, а також чудові кондитерські та кав'ярні. У теплі сезони парки і пляжі Базеля перетворюються на майданчики для пікніків та барбекю, тому запасайтеся продуктами на одному з ринків і поспішайте стати своїми серед місцевих жителів. Ще одна особливість міста – так звані бювети – пересувні кафе в міських парках. Це дуже цікава альтернатива гучним відкритим терасам ресторанів.